Féile

John West Féile na nGael and John West Feile Peil na nÓg are the All-Ireland Club festivals for Hurling, Football, Camogie, Rounders and Handball at Under 15 years of age level. Coiste Stiúrtha Náisiúnta Féile, appointed by Uachtarán CLG, shall have the responsibility for the organisation of Féile na nGael and Féile Peil na nÓg.

A core aim of Féile is to promote a philosophy whereby every player has the opportunity to participate and play in their respective Féile tournament at a level commensurate to their age, skills and strengths.

Teams participating at the National Finals of John West Féile na nGael and John West Féile Peil na nÓg will be nominated by their County Bord na nÓg to represent their respective Counties. Both Féile na nGael and Féile Peil na nÓg offer every team at the Under 15 age group an opportunity to participate in these festivals of Gaelic Games whether at County, Provincial, Regional or National level.

Participating teams shall be 15-a-side (unless Coiste Stiúrtha Náisiúnta Féile has decided that a certain Division may deviate from the 15 a-side rule), comprising of players who are over 10 and under 15 years of age on 1st January in the year of Féile.

Scroll below for the latest fixtures and results.

To view the 2022 John West GAA Féile na nGael programme click HERE

To view the 2022 John West GAA Féile Peile na nÓg programme click HERE

There are currently no fixtures for this competition.

John West Feile Peil na nOg Division 2 Group 1

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Clane
Simonstown
1-2 1-5
Tullamore
Round 1 - Clane
Errigal Ciaran
0-2 1-6
Westport GAA
Round 2 - Clane
Westport GAA
0-7 0-2
Tullamore
Round 2 - Clane
Errigal Ciaran
0-6 2-3
Simonstown
Round 3 - Clane
Westport GAA
3-10 0-4
Simonstown
Round 3 - Clane
Errigal Ciaran
0-8 0-5
Tullamore

John West Feile Peil na nOg Division 3 Group 1

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Hawkfield Kildare C of Excel
St Loman's Mullingar
1-5 1-4
St Joseph's Doora Barefield
Round 1 - Hawkfield Kildare C of Excel
Blessington
1-2 3-7
Naomh Pádraig Droim an Tí
Round 2 - Hawkfield Kildare C of Excel
Naomh Pádraig Droim an Tí
0-6 0-2
St Joseph's Doora Barefield
Round 2 - Hawkfield Kildare C of Excel
Blessington
1-4 3-4
St Loman's Mullingar
Round 3 - Hawkfield Kildare C of Excel
Naomh Pádraig Droim an Tí
4-5 0-2
St Loman's Mullingar
Round 3 - Hawkfield Kildare C of Excel
Blessington
3-4 2-6
St Joseph's Doora Barefield

John West Feile Peil na nOg Division 3 Group 2

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Hawkfield Kildare C of Excel
Durlas Óg
4-5 1-4
Castlerea St Kevins
Round 1 - Hawkfield Kildare C of Excel
Clontibret O'Neills
0-5 1-5
Cavan Gaels
Round 2 - Hawkfield Kildare C of Excel
Cavan Gaels
2-6 2-2
Castlerea St Kevins
Round 2 - Hawkfield Kildare C of Excel
Clontibret O'Neills
1-8 1-8
Durlas Óg
Round 3 - Hawkfield Kildare C of Excel
Cavan Gaels
0-2 5-5
Durlas Óg
Round 3 - Hawkfield Kildare C of Excel
Clontibret O'Neills
3-5 4-3
Castlerea St Kevins

John West Feile Peil na nOg Division 4 Group 1

Saturday 2 July 2022

Round 1 - St Kevin's
Ardee St. Mary's G.F.C.
0-4 1-3
Thomastown
Round 1 - St Kevin's
Newtownbutler First Fermanaghs
2-0 5-7
Monaleen
Round 2 - St Kevin's
Monaleen
6-7 0-0
Thomastown
Round 2 - St Kevin's
Newtownbutler First Fermanaghs
0-4 1-5
Ardee St. Mary's G.F.C.
Round 3 - St Kevin's
Monaleen
2-2 1-6
Ardee St. Mary's G.F.C.
Round 3 - St Kevin's
Newtownbutler First Fermanaghs
2-2 2-1
Thomastown

John West Feile Peile na nOg Division 5 Group 1

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Glencar-Manorhamilton
4-8 1-4
Warwickshire
Round 2 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Glencar-Manorhamilton
5-7 1-2
Raheens
Round 3 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Warwickshire
1-7 0-3
Raheens

John West Feile Peil na nOg Division 5 Group 2

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Clonguish Og
0-6 1-3
Boston
Round 2 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Clonguish Og
10-7 1-1
St Kevin's
Round 3 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Boston
5-5 0-1
St Kevin's

John West Feile Peil na nOg Division 5 Group 4

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Ballymore Eustace
7-9 0-1
Europe
Round 2 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Ballymore Eustace
0-4 2-6
St Maurs
Round 3 - Europe
Europe
2-0 10-5
St Maurs

John West Feile Peil na nOg Division 5 Group 3

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
San Francisco
0-3 2-6
Rathgormack
Round 2 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
San Francisco
0-5 5-4
Two Mile House
Round 3 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Rathgormack
3-6 0-8
Two Mile House

John West Feile Peil na nOg Division 1 Group 4

Saturday 2 July 2022

Round 1 - St Judes
Ballyboden/St Enda's
1-4 1-6
Ballinascreen
Round 2 - St Judes
Ballyboden/St Enda's
3-7 1-4
Douglas
Round 3 - St Judes
Ballinascreen
2-5 3-6
Douglas

(John West Feile Peil na nOg Division 1 Group 1

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Ballyboughal
St Peters
3-6 0-3
New York
Round 2 - Ballyboughal
St Peters
0-7 5-8
Austin Stacks
Round 3 - Ballyboughal
New York
0-4 2-8
Austin Stacks

John West Feile Peil na nOg Division 1 Group 2

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Ballyboughal
Kilmacud Crokes
1-2 0-6
Maynooth
Round 2 - Ballyboughal
Kilmacud Crokes
1-4 2-6
Bredagh
Round 3 - Maynooth
Maynooth
0-4 1-2
Bredagh

John West Feile Peil na nOg Division 1 Group 3

Saturday 2 July 2022

Round 1 - St Judes
CLG Naomh Jude
6-8 0-4
Naas
Round 2 - St Judes
CLG Naomh Jude
0-5 4-10
Claregalway
Round 3 - St Judes
Naas
0-5 5-2
Claregalway

John West Feile Peil na nOg Division 2 Group 2

Saturday 2 July 2022

Round 1 - Clane
Portlaoise GAA
1-1 2-4
Four Masters
Round 1 - Clane
London
1-1 0-6
Naomh Bríd
Round 2 - Clane
Naomh Bríd
0-3 0-6
Four Masters
Round 2 - Clane
London
1-8 1-3
Portlaoise GAA
Round 3 - Clane
Naomh Bríd
1-6 1-1
Portlaoise GAA
Round 3 - Clane
London
0-3 1-5
Four Masters

John West Feile Peil na nOg Division 4 Group 2

Saturday 2 July 2022

Round 1 - St Kevin's
Ballynastragh Gls
4-10 0-0
Calry/St Joseph's
Round 1 - St Kevin's
Hertfordshire
0-0 3-10
St Martins
Round 2 - St Kevin's
St Martins
4-8 0-2
Calry/St Joseph's
Round 2 - St Kevin's
Hertfordshire
0-1 2-7
Ballynastragh Gls
Round 3 - St Kevin's
St Martins
1-7 0-3
Ballynastragh Gls
Round 3 - St Kevin's
Hertfordshire
0-3 0-2
Calry/St Joseph's

John West Feile Peil na nOg Division 1

Saturday 2 July 2022

Plate Semi-Final - Ballyboughal
New York
0-3 0-3
Kilmacud Crokes
Plate Semi-Final - St Judes
Naas
2-4 3-2
Douglas
Shield Semi-Final 1 - Ballyboughal
St Peters
2-3 1-2
Maynooth
Shield Semi-Final 2 - St Judes
CLG Naomh Jude
2-8 1-6
Ballinascreen
Cup Semi-Final 1 - Ballyboughal
Austin Stacks
4-3 0-4
Bredagh
Cup Semi-Final 2 - St Judes
Claregalway
2-3 0-0
Ballyboden/St Enda's
Plate Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
New York
3-2 1-9
Douglas
Shield Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
St Peters
0-3 0-8
CLG Naomh Jude
Cup Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Austin Stacks
0-6 3-2
Claregalway

John West Feile Peil na nOg Division 3

Saturday 2 July 2022

Shield Semi-Final 1 - Hawkfield Kildare C of Excel
Blessington
5-4 2-11
Clontibret O'Neills
Shield Semi-Final 2 - Hawkfield Kildare C of Excel
Castlerea St Kevins
0-2 2-7
St Joseph's Doora Barefield
Cup Semi-Final 1 - Hawkfield Kildare C of Excel
Naomh Pádraig Droim an Tí
0-7 0-2
Cavan Gaels
Cup Semi-Final 2 - Hawkfield Kildare C of Excel
Durlas Óg
4-6 2-1
St Loman's Mullingar
Shield Final - Hawkfield Kildare C of Excel
Blessington
1-3 1-10
St Joseph's Doora Barefield
Cup Final - Hawkfield Kildare C of Excel
Naomh Pádraig Droim an Tí
2-8 0-2
Durlas Óg

John West Feile Peil na nOg Division 5

Saturday 2 July 2022

Plate Semi-Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Raheens
2-7 0-3
St Kevin's
Plate Semi-Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
San Francisco
5-6 0-0
Europe
Shield Semi-Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Warwickshire
0-3 4-3
Clonguish Og
Shield Semi-Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Two Mile House
3-4 1-3
Ballymore Eustace
Cup Semi-Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Glencar-Manorhamilton
0-6 1-4
Boston
Cup Semi-Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
St Maurs
1-3 1-4
Rathgormack
Plate Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Raheens
2-9 1-10
San Francisco
Shield Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Clonguish Og
3-6 1-3
Two Mile House
Cup Final - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Boston
2-2 0-4
Rathgormack

John West Feile Peil na nOg Division 4

Saturday 2 July 2022

Shield Semi-Final 1 - St Kevin's
Newtownbutler First Fermanaghs
2-4 0-2
Calry/St Joseph's
Shield Semi-Final 2 - St Kevin's
Thomastown
6-5 0-0
Hertfordshire
Cup Semi-Final 1 - St Kevin's
Ardee St. Mary's G.F.C.
0-4 1-6
Ballynastragh Gls
Cup Semi-Final 2 - St Kevin's
St Martins
0-3 1-2
Monaleen
Shield Final - St Kevin's
Newtownbutler First Fermanaghs
0-6 2-2
Thomastown
Cup Final - St Kevin's
Ballynastragh Gls
1-7 3-3
Monaleen

John West Feile Peil na nOg Division 2

Saturday 2 July 2022

Shield Semi-Final 1 - Clane
Errigal Ciaran
3-5 0-4
Portlaoise GAA
Shield Semi-Final 2 - Clane
London
1-4 1-6
Simonstown
Cup Semi-Final 1 - Clane
Westport GAA
3-7 0-2
Naomh Bríd
Cup Semi-Final 2 - Clane
Four Masters
1-4 1-6
Tullamore
Shield Final - Clane
Errigal Ciaran
1-7 2-3
Simonstown
Cup Final - Clane
Westport GAA
1-4 0-5
Tullamore