Reigning Tipperary SHC champions, Kiladangan, will defend the Dan Breen Cup against Upperchurch-Drombane in the County SHC Quarter-Finals this weekend.
Reigning Tipperary SHC champions, Kiladangan, will defend the Dan Breen Cup against Upperchurch-Drombane in the County SHC Quarter-Finals this weekend. 

County by county club championship fixtures guide


By John Harrington

It’s another very busy weekend of club championship action across the 32 counties and beyond.

Topping the bill are three county finals.

Sean O’Heslins Ballinamore and Mohill will contest the Leitrim SFC Final, Fulham Irish and St. Kieran’s contest the London SFC Final, and Athleague and Tremane contest the Roscommon SHC Final.

See below for a full list of all the major club fixtures in every county this weekend, with each county listed in alphabetical order.

ANTRIM

Saturday, October 15

U20 A Hurling Championship

Dunloy v Naomh Éanna, Dunloy 3pm

O’Donovan Rossa v Cushendall, Dunsilly, 3pm

U20 A Football Championship

Naomh Gall v Naomh Bríd, Naomh Gall 3pm

All Saints Ballymena v Naomh Séamas, Ballymena 3pm

Sunday, October 16

Pádraig Sáirseil CLG v Kickhams GAC Cregan, Bear Pit, 2pm.

ARMAGH

Saturday, October 16

Junior Football Championship semi-final

Crossmaglen Rangers v Derrynoose, Athletic Grounds 5pm

Intermediate Football Championship semi-final

Tullysaran v Carrickcruppen, Athletic Grounds 7pm

Sunday, October 17

Junior Football Championship semi-final

Dorsey Emmets v Belleek GFC, Athletic Grounds 2pm

Intermediate Football Championship semi-final

Sarsfields v Culloville Blues GAC, Athletic Grounds, 4pm.

CARLOW

Michael Lyng Motors SFC

Friday, October 15

Eire Óg Clg v Tinryland, Netwatch Cullen Park, 8.15pm.

Saturday, October 16

Bagenalstown Gaels v Ballinabranna, Netwatch Cullen Park, 7.45pm

Sunday, October 17

Palatine v O’Hanrahans, Netwatch Cullen Park, 2.30pm

Mt Leinster Rangers v Old Leighlin, Netwatch Cullen Park

CAVAN

Sunday, October 17

Intermediate Championship semi-final

Ballyhaise v Killeshandra, Kingspan Breffni, 7pm

Junior Championship semi-final

Shannnon Gaels v Drung, Kingspan Breffni, 3pm

CLARE

Senior Hurling Championship Quarter-Finals

Saturday, October 16

Sixmilebridge v Éire Óg Ennis, Cusack Park, 4.30pm

Sunday, October 17

Inagh-Kilnamona v Cratloe, Cusack Park 2.00pm

Ballyea v Kilmaley, Cusack Park, 4.45pm

Senior Hurling Championship Relegation

Clarecastle v Clooney Quin, Shannon, 4.30pm

CORK

Sunday, October 17

Bon Secours 2021 Premier Senior Football Championship

Ballincollig v Ilen Rovers, Ballinacarriga, 2pm

Castlehaven v Carberty Rangers, Leap, 2pm

Nemo Rangers v Douglas, Pairc Ui Rinn, 2pm

Newcestown v Eire Og, Kilmurry, 2pm

St. Finbarrs v Clonakilty, Coachford, 2pm

Valley Rovers v Carrigaline, Ballinhassig, 2pm.

DERRY

O’Neill’s Senior Football Championship Quarter-Finals

Saturday, October 16

Lavey v Ballinderry, Owenbeg, 5pm

Slaughtneil v Eoghan Rua, Owenbeg, 6.45pm

Sunday, October 17

Bellaghy v The Loup, Owenbeg, 5pm

Swatragh v Glen, Owenbeg, 6.45pm

DONEGAL

Michael Murphy Sports Senior A Football Championship – Quarterfinals

Friday, Oct 15

Naomh Micheál v Aodh Ruadh, Páirc Sheáin Mhic Cumhaill, 8.30pm

Saturday, Oct 16

Sean MacCumhaill v Cill Chartha, Pearse Memorial Park, 8pm

Sunday, Oct 17

Naomh Naille v Naomh Ádhamhnáin, Páirc Sheáin Mhic Cumhaill, 3pm

Naomh Conaill v Gaoth Dobhair, Páirc Sheáin Mhic Cumhaill, 5.15pm

Michael Murphy Sports Senior A Football Championship Relegation Quarterfinals

Saturday Oct 16

Baile na nGalloglach v Realt na Mara, Donegal GAA Centre, 6pm

Sunday Oct 17

Ard an Ratha v Gleann tSúilí, Páirc Sheáin Mhic Cumhaill, 1pm.

DOWN

Sunday, October 17

Morgan Fuels Down Senior Football Championship

Bryansford v Rostrevor, An Riocht, 1pm

Down Senior Hurling Championship

St. Patrick’s GAC, Portaferry v Bredagh, Portaferry 2pm

Ballygaglet GAC v Ballycran, Ballygalget, 4pm.

DUBLIN

Go Ahead Senior A Hurling Championship Quarter-Finals

Saturday, October 16

Na Fianna v St. Judges, Parnell Park, 3pm

Craobh Chairain v Lucan Sarsfields, Parnell Park 5pm

Sunday, October 17

KIlmacud Crokes v ST Oliver Plunketts Eoghan Ruadh

Ballyboden St. Endas v Cuala, Parnell Park, 4pm.

FERMANAGH

Mannok SFC Quarter-Finals

Friday, Oct 15

Derrygonnelly Harps v Ederney St Joseph’s, Brewster Park 8pm

Sunday, Oct 17

Enniskillen Gaels v Tempo Maguires, Ederney 4pm.

GALWAY

Senior Hurling Championship Preliminary QuarterFinals

Saturday, Oct 16

Loughrea v Clarinbridge, Kenny Park, 4pm

Sunday, Oct 17

Turloughmore v Kilnadeema-Leitrim, Duggan Park, 1pm

Gort v Portumna, Loughrea, 2.30pm

Kilconieron v Padraig Pearses, Kenny Park, 4pm.

Claregalway Hotel SFC Quarter-Finals

Saturday Oct 16

Annaghdown v Mountbellew/Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Milltown v Corofin, Tuam Stadium, 4pm

Sunday, Oct 17

Killannin v Oughterard, Pearse Stadium, 1.30pm

Tuam Stars v Maigh Cuilinn, Pearse Stadium, 3.3pm

KERRY

Sunday, Oct 17

Kerry SFC Final

Austin Stacks v Kenmare Shamrocks, Fitzgerald Stadium, 3pm

KILDARE

The Auld Shebeen Athy Intermediate Football Championship Semi-Finals

Saturday, Oct 16

Ballymore Eustace v Leixlip, Newbridge, 4.45pm

Sunday, Oct 17

Kilcock v Sallins, Newbridge, 2pm.

KILKENNY

Saturday, October 16

St Canice’s Credit Union SHC Relegation semi-finals

Erins Own v Graigue Ballycallan, Páirc Lachtain, 3pm

Lisdowney v Rower Inistioge, Pairc Sheamuis Stiophan, 3pm.

LAOIS

Friday, Oct 15

SFC Relegation Final

Ballylinan v An Fraoch, MW Hire O’Moore Park, 7.30pm

SFC Quarter-Finals

Saturday, Oct 16

Graiguecullen v Emo, MW Hire O’Moore Park, 5.30pm

Portarlington v Stradbally, MW Hire O’Moore Park, 7pm

Sunday, Oct 17

Ballyroan Abbey v Courtwood, MW Hire O’Moore Park, 2.30pm

O’Dempseys v Portlaoise, MW Hire O’Moore Park, 4pm

LEITRIM

Sunday, October 17

Connacht Gold Senior Football Championship Final

Sean O’Heslins Ballinamore v Mohill, Avant Money Páirc Seán Mac Diarmada, 3.45pm

LIMERICK

Saturday, Oct 16

Bon Secours SHC Promotion Final

Adare v South Liberties, Kilmallock, 4pm

Irish Wire Products Ltd SFC Relegation Final

Na Piarsaigh v Galbally, Caherconlish, 3pm

LONDON

Sunday, Oct 17

McAleer & Rushe SFC Final

Fulham Irish v St. Kiernan’s, Ruislip, 2pm

LONGFORD

Peter Hanley Motors SFC Quarter-Finals

Saturday, Oct 16

Abbeylara v Killoe Young Emmets, Glennon Bros Pearse Park, 2pm

Mullinalaghta St Columba’s v Carrickedmond, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Sunday, Oct 17

Colmcille v St. Mary’s Granard, Glennon Bros Pearse Park, 2pm

Mostrim v Dromard, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Peter Hanley Motors SFC Relegation semi-finals

Saturday, Oct 16

Longford Slashers v Clonguish, Monaduff, 7pm

Sunday, Oct 17

Rathcline v Fr Manning Gaels, Allen Park, 12.30pm

LOUTH

Anchor Tours SFC Relegation 2020

Saturday, Oct 16

Dundalk Gaels v O’Connells, Darver Pitch 1, 7.30pm

Sunday, Oct 17

Anchor Tours SFC semi-final

Ardee St. Mary’s v St Mochta’s, Páirc Séamus Mhic hEochaidh, 5pm

MAYO

Mayo Senior Football Championship

Friday, Oct 15

Ballaghaderreen v Castlebar Mitchels, Aghamore, 8pm

Saturday, Oct 16

Belmullet v Aghamore, James Stephens Park, 4pm

Knockmore v Charlestown Sarsfields, Breaffy, 4pm

Balla v Westport, Crossmolina, 2pm

Garymore v Breaffy, Connacht Centre of Excellence, 8pm

Sunday, Oct 17

Ballintubber v Claremorris, Hollymount, 4pm

Davitts v Ballina, Fr. O’Hara Park, 4pm

The Neale v Kiltane, Munnelly Park, 2pm

MEATH

Ted Murtagh Clothing & Footwear SHC

Saturday, Oct 16

Ratoath v Longwood, Trim, 2.30pm

Sunday, Oct 17

St. Peter’s Dunboyne v Kilmessan, Páirc Tailteann, 1.45pm

Killyon v Wolfe Tones, Boardsmill, 1.45pm

Clann nan Gael v Blackhall Gaels, Longwood, 1.45pm

MONAGHAN

Sunday, October 17

Senior Football Championship quarter-finals

Truagh v Clontibret, Castleblayney, 2.30pm

Latton v Inniskeen, Castleblayney, 4.15pm

OFFALY

Senior Football Championship semi-finals

Saturday, October 16

Tullamore v Ferbane, O’Connor Park, 4pm

Sunday, October 17

Durrow v Rhode, O’Connor Park, 4pm

ROSCOMMON

Sunday, October 17

Roscommon SHC Final

Athleague v Tremane, Athleague, 1.30pm

SLIGO

Saturday, October 16

Homeland SFC Relegation Final

Geevagh v Tubbercurry, O’Dowd Park, 4pm.

Sunday, October 17

SHC semi-finals

Easkey v Coolera-Strandhill, Kent Park, 2.30pm

Naomh Eoin v Calry/St. Joseph’s, Sligo GAA Centre of Excellence, 4pm

TIPPERARY

FBD Insurance SHC Quarter-Finals

Friday, October 15

Mullinahone v Borris-Ileigh, Semple Stadium, 7.30pm

Saturday, October 16

Thurles Sarsfields v Clonoulty-Rossmore, Semple Stadium, 3pm

Kilruane McDonaghs v Loughmore-Castleiney, Semple Stadium 5pm

Sunday, October 17

Kiladangan v Upperchurch-Drombane, Semple Stadium, 2pm

TYRONE

LCC Senior Hurling Championship semi-finals

Friday, October 15

Dungannon Eoghan Ruadh v Noamh Colum Cille, Galbally, 7.30pm

Saturday, October 16

Éire Óg Carrickmore v Omagh St. Enda’s, Páirc Éire, 2pm

WATERFORD

JJ Kavanagh & Sons SFC

Saturday, October 16

The Nire v Brickey Rangers, Fraher Field, 3pm

Gaultier v Kilrossanty, Walsh Park, 3.30pm

Ballinacourty v An Rinn, Fraher Field, 7pm

Sunday, October 17

Rathgormack v Clashmore/Kinsalebeg, Fraher Field, 2pm

WESTMEATH

Senior Football Championship Quarter-Finals

Saturday, October 16

St. Loman’s Mullingar, Caulry, TEG Cusack Park, 4pm

Sunday, October 17

Garrycastle v Mullingar Shamrocks, TEG Cusack Park, 4pm

WEXFORD

Dominic Smith Electrical SFC

Friday, October 15

St. Martin’s v Glynn-Barntown, Bellefield, 7.30pm

Saturday, October 16

Kilanerin v HWH Bunclody, Chadwicks Wexford Park, 2pm

Horeswood v Sarsfields, Chadwicks Wexford Park, 4pm

St. Anne’s Rathangan v St. James’, Bellefield, 7pm

Sunday, October 17

St. Mogue’s Fethard v Gusserane O’Rahilly’s, Chadwicks Wexford Park, 4pm

WICKLOW

Sunday, October 17

Keating Cup Round 1

Éire Óg Greystones v Newtown GAA, Greystones, 11am

Bray Emmets v Kiltegan, Bray Emmets, 11am.