Cian Lynch will be a key man for Patrickswell against Kilmallock in Sunday's Limerick SHC Final.
Cian Lynch will be a key man for Patrickswell against Kilmallock in Sunday's Limerick SHC Final. 

County by county club championship fixtures guide


By John Harrington

It’s another busy weekend of club championship action around the counties.

Two county finals top the bill. The Bon Secours Limerick SHC Final should be a rip-roaring affair between two teams – Patrickswell and Kilmallock - with a galaxy of All-Ireland winning county stars.

While in Sligo, Tourlestrane will attempt to win a sixth County Football title in a row when they play Coolera/Strandhill in the Sligo Homeland SFC Final.

A host of other club championship campaigns are down to the semi-final stage.

You can peruse a list of all the major championship action in the 32 counties below.

ANTRIM

Northern Switchgear SFC

Saturday, Oct 23

Naomh Bríd v St. Mary’s Aghallon, Dunsilly Pitch 1, 1pm.

Clann na hÉireann Carraigin v Naomh Gall, St. Enda’s 3.30pm.

Sunday, Oct 24

Lamh Dhearg v Roger Castments Portglenone, Dunsilly Pitch 1, 1pm

Kickhams GAC Creggan v Naomh Eoin, St Enda’s, 3.30pm.

ARMAGH

SFC Semi-Finals

Saturday, Oct 23

Crossmaglen Rangers v Silverbridge, Athletic Grounds, 6.30pm

Sunday, Oct 24

Ballymacnab v Clann Eireann, Athletic Grounds 3pm.

SHC Semi-Finals

Saturday, Oct 23

Céide Lámh Dhearg v Sean Treacy’s Hurling Club, Davitt Pk, 4pm

Sunday Oct 24

Middletown Na Fianna v Derrynoose, Keady, 2.30pm.

CARLOW

Michael Lyng Motors SFC

Sunday, Oct 24

Ballinabranna v Mt Leinster Rangers, Netwatch Cullen Park, 2.30pm

Rathvilly v Bagenalstown Gaels GAA, Netwatch Cullen Park, 4.15pm

CAVAN

Kiernan’s Service Stations SFC semi-finals

Sunday, Oct 24

Kingscourt Stars v Gowna, Kingspan Breffni, 2.30pm

Cavan Gaels v Ramor Unied, Kingspan Breffni, 4.30pm.

CLARE

SFC semi-finals

Saturday, Oct 23

Éire Óg Ennis v St. Breckan’s, Cusack Park, 4.30pm

Sunday, Oct 24

Kilmurry-Ibrickane v Lissycasey, Cusack Park, 2pm

SFC Relegation

Clondegad v Kilrush Shamrocks, Cooraclare, 1pm

CORK

Co-Op Superstores Premier SHC play-offs

Friday, Oct 22

Erins Own v Mildeton, Pairc Ui Chaoimh, 7.30pm

Saturday, Oct 23

Charleville v Carrigtwohill, Fermoy, 2pm

Mallow v Newcestown, Pairc Ui Rinn, 5pm

Blarney v Bride Rovers, Pairc Ui Rinn, 7pm

Sunday Oct 24

Douglas v Blackrock, Pairc Ui Chaoimh, 2pm

Glen Rovers v Imokilly, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

DERRY

Sunday, Oct 24

Leadon Timber Frame SHC

Slaughtneil v Kevin Lynch Hurling Club, Owenbeg, 4pm

DONEGAL

Michael Murphy Sports SFC semi-finals

Saturday, Oct 23

Naomh Micheál v Naomh Ádhamhnáin, Páirc Sheáin Mhic Cumhaill, 5pm

Sunday, Oct 24

Naomh Conaill v Kilcar, Páirc Ui Chomhnaill, 1.45pm

DOWN

Sunday, Oct 24

Morgan Fuels SFC

Kilcoo v Ballyholland, Páirc Esler, Newry, 3pm

DUBLIN

Go Ahead Dublin SFC Quarter-finals

Saturday, Oct 23

St. Judes v Thomas Davis, Parnell Park, 3pm

Ballymun Kickhams v Lucan Sarsfields, Parnell Park, 5pm

Sunday, Oct 24

Ballyboden St. Enda’s v Castleknock, Parnell Park 2pm

Kilmacud Crokes v Na Fianna, Parnell Park, 4pm

FERMANAGH

Saturday, Oct 23

Mannok SFC Quarter-Final replay

Derrygonnelly v St. Joseph’s Ederney, Brewster Pk, 7pm

GALWAY

SHC Quarter-Finals

Saturday, Oct 23

Capataggle v Gort, Pearse Stadium, 1pm

Tommy Larkins v Clarinbridge, Kenny Park, 3.30pm

Sunday Oct 24

St Thomas v Kilconieron, Duggan Park, 1pm

Craughwell v Kilnadeema-Leitrim, Duggan Park, 3.30pm

KERRY

Minor Football Championship semi-finals

Sunday, Oct 24

Mid Kerry v St. Kieran’s, Austin Stack Pk, 3pm

North Kerry v East Kerry, Austin Stack Pk, 5pm

KILDARE

Joe Mallon Motors SFC semi-finals

Saturday, Oct 23

Naas v Maynooth, Newbridge, 2pm

Sunday, Oct 24

Celbridge v Sarsfields, Newbridge, 4pm

KILKENNY

St Canice’s Credit Union SHC semi-finals

Sunday, Oct 24

Tullaroan v O’Loughlin Gaels, UPMC Nowlan Park, 1.30pm

Ballyhale Shamrocks v James Stephens, UPMC Nowlan Park, 3.30pm

LAOIS

Sunday, Oct 24

SHC semi-finals

Borris in Ossory Kilcotton v Camross, MW Hire O’Moore Pk, 2pm

Clough/Ballacolla v Rathdowny Errill, MW Hire O’Moore Pk, 3.30pm

LEITRIM

Sunday, Oct 24

Smith Monumentals Intermediate Football Championship Final

Ballinaglera v Naomh Pádraig, Avant Money Páirc Seán Mac Diarmada, 2.30pm

LIMERICK

Sunday, Oct 24

Bon Secours SHC Final

Kilmallock v Patrickswell, LIT Gaelic Grounds, 3.45pm

LONGFORD

Sunday, October 24

Peter Hanley SFC semi-finals

Colmcille v Mostrim, Glennon Brothers Pearse Park, 2pm

Killoe Young Emmets v Mullinalaghta St. Columba’s, Glennon Brothers Pearse Park, 4pm

LOUTH

Monday, Oct 25

Anchor Tours SFC semi-final

Newtown Blues v Naomh Mairtin, Dunleer, 3pm.

MAYO

SFC Quarter-Finals

Saturday, Oct 23

Westport v Ballina Stephenites, Connacht GAA Centre, 3pm

Ballintubber v Knockmore, Connacht GAA Centre, 5pm

Sunday, Oct 24

Belmullet v Breaffy, Ballina, 1.30pm

Garrymore v Castlebar Mitchels, Claremorris, 3.30pm

MEATH

Fairyhouse Steel SFC semi-finals

Saturday, Oct 23

Donaghmore/Ashbourne v St. Peter’s, Dunboyne, Páirc Tailteann, 4.30pm

Sunday, Oct 24

Ratoath v Wolfe Tones, Páirc Tailteann, 3.30pm.

MONAGHAN

Saturday, Oct 23

SFC semi-finals

Ballybay Pearses v Truagh, Clones, 2pm

Scotstown v Inniskeen, Clones, 3.45pm.

OFFALY

Sunday, Oct 24

Senior Hurling Championship

Kinnitty v Shinrone, Birr, 4pm

Ballinamere v Belmont, Faithful Fields, 4pm

Coolderry v Seir Kieran, Crinkle, 4pm

Kilcormac-Killoughey v Drumcullen, O’Connor Pk, 4pm

Birr v St. Rynagh’s, Carraig, 4pm

ROSCOMMON

Sunday, Oct 24

Intermediate Football Championship Final

St Dominic’s v St. Faithleach’s, Dr Hyde Pk, 3pm

SLIGO

Homeland SFC Final

Tourlestrane v Coolera/Strandhill, Markievicz Park, 4pm

TIPPERARY

FBD Insurance SFC Quarter-Finals

Saturday, Oct 23

Moyle Rovers v Ballyporeen, Ardfinnan, 3.30pm

Kilsheelan-Kilcash v Loughmore/Castleiney, Leahy Park Cashel, 3.30pm

Sunday, Oct 24

Clonmel Commercials v Upperchurch-Drombane, Boherlahan, 3.30pm

JK Brackens v Ardfinnan, Golden, 1pm.

TYRONE

LCC SFC Quarter-Finals

Friday, Oct 22

Killyclogher v Trillick, O’Neill’s Healy Park, 8.30pm

Saturday, Oct 23

Errigal Ciaran v Loughmacrory, Páirc Colmcille, Carrickmore, 3.45pm

Sunday, Oct 24

Dromore v Eglish, Pomeroy, 1pm

Coalisland Fianna v Carrickmore, Galbally 3.30pm

WATERFORD

JJ Kavanagh SFC

Friday, Oct 22

The Nire v Kilmacthomas, Fraher Field, 7.30pm

Saturday, Oct 23

Ballinacourty v Stradbally, Fraher Field, 7.00pm

Gaultier v St. Saviour’s, Walsh Park, 3.30pm

Sunday, Oct 24

Rathgormack v Ardmore, Fraher Field, 2pm

WESTMEATH

Sunday, Oct 24

Slevin’s Coaches SHC semi-final

Castletown-Geoghegan v Clonkill, TEG Cusack Pk, 4pm

WEXFORD

Dominic Smith SFC Preliminary Quarter-Finals

Saturday, Oct 23

HWH Bunclody v St. Anne’s Rathangan, Chadwick’s Wexford Park, 1.30pm

Gusserane O’Rahilly’s v Horeswood, Chadwick’s Wexford Park, 3.30pm

Sunday, Oct 24

St. James v Kilanerin, Chadwicks Wexford Park, 1.30pm

Glynn-Barntown v St. Mogue’s Fethard, Chadwicks Wexford Park, 3.30pm

WICKLOW

SFC Quarter-Finals

Saturday, Oct 23

Blessington v Arklow Geraldines-Ballymoney, Aughrim, 1.30pm

St. Patrick’s v Abhainn Dála, Aughrim, 4pm

Sunday, Oct 24

Baltinglass v Donard/Glen, Aughrim, 1pm

Rathnew v Dunlavin, Aughrim, 3.30pm