Fáilte chuig gaa.ie - suíomh oifigiúil CLG

Celtic Challenge Group A

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - Portumna
Galway Maroons
4-12 1-17
North Tipperary
Referee: Kieran Dooley
Round 5 - Meelick-Eyrecourt
Offaly
4-12 4-19
Galway McDonagh
Referee: Kevin Mc Geeney
Round 5 - Ogonnelloe
North Clare
6-11 3-11
Laois
Referee: Shane Hynes

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Laois GAA Training Centre
Galway Maroons
4-20 3-10
Laois
Referee: Aaron Clogher
Round 4 - Birr
Offaly
4-31 1-14
North Clare
Referee: Christopher Browne
Round 4 - Nenagh
North Tipperary
0-9 4-10
Galway McDonagh
Referee: Maurice Flynn

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Laois GAA Training Centre
Laois
1-3 5-21
North Tipperary
Referee: Raymond Byrne
Round 3 - Birr
Offaly
1-13 0-24
Galway Maroons
Referee: Barry Redmond
Round 3 - Tubber
North Clare
0-7 4-16
Galway McDonagh
Referee: Kevin Mc Geeney

Wednesday, May 10, 2017

Round 2 - Pearse Stadium
Galway Maroons
5-23 0-13
North Clare
Referee: Kevin Mc Geeney
Round 2 - Moneygall
North Tipperary
3-17 0-12
Offaly
Referee: John Kennedy
Round 2 - Pairc Chiarain
Laois
CC v W/O
Galway McDonagh
Referee: Richie Fitzsimons

Wednesday, May 3, 2017

Round 1 - Cratloe
North Clare
3-11 2-24
North Tipperary
Referee: Kevin Mc Geeney
Round 1 - Birr
Offaly
2-20 0-8
Laois
Referee: Aaron Clogher
Round 1 - Pearse Stadium
Galway McDonagh
1-21 3-11
Galway Maroons
Referee: Shane Hynes

Celtic Challenge Group B

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - Gaelic Grounds, Limerick
Limerick City
1-14 3-17
West Limerick
Referee: Joseph Mullins
Round 5 - St Oliver Plunkett's
West Cork
3-12 1-13
North Cork
Referee: Cormac Dineen
Round 5 - Mick Neville Park Rathkeale
South/East Clare
4-22 1-11
Kerry
Referee: Alan Long

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Abbeydorney
Kerry
0-18 2-14
Limerick City
Round 4 - Mallow
West Cork
2-12 1-12
South/East Clare
Round 4 - Mallow
North Cork
2-22 0-7
West Limerick

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Claughaun GAA
Limerick City
1-21 4-11
North Cork
Round 3 - Cratloe
South/East Clare
1-24 1-14
West Limerick
Round 3 - Aghabullogue
West Cork
4-13 1-7
Kerry

Wednesday, May 10, 2017

Round 2 - Mallow
North Cork
1-15 1-15
South/East Clare
Referee: Michael Sexton
Round 2 - Grenagh
Limerick City
1-7 2-10
West Cork
Referee: Nathan Wall
Round 2 - Newcastlewest
West Limerick
0-13 3-14
Kerry
Referee: Joseph Mullins

Wednesday, May 3, 2017

Round 1 - Clareabbey
South/East Clare
1-18 0-15
Limerick City
Round 1 - Austin Stack Park
Kerry
0-6 4-16
North Cork
Referee: Jason Mullins
Round 1 - Donoughmore
West Cork
0-13 2-17
West Limerick
Referee: Damian Fox

Celtic Challenge Group C

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - O Loughlin Gaels Club
Kilkenny Black
1-16 1-13
Dublin Plunkett
Round 5 - TEG Cusack Park, Mullingar
Westmeath
1-17 5-20
Kildare Lily Whites

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Ballinakill Centre of Excellence
Wicklow
0-8 4-14
Kildare Lily Whites
Referee: Matt Dowling
Round 4 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Westmeath
2-8 6-13
Kilkenny Black
Referee: Antoin Keating

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Wicklow
2-11 3-15
Westmeath
Round 3 - Hawkfield Centre of Excellence
Kildare Lily Whites
3-16 0-19
Dublin Plunkett
Referee: Anthony Herbert

Wednesday, May 10, 2017

Round 2 - TEG Cusack Park, Mullingar
Westmeath
1-15 1-21
Dublin Plunkett
Referee: Barry Nea
Round 2 - Kilkenny Training Centre Dunmore
Kilkenny Black
W/O v CC
Wicklow
Referee: Maurice Flynn

Wednesday, May 3, 2017

Round 1 - Hawkfield Centre of Excellence
Kildare Lily Whites
2-7 2-20
Kilkenny Black
Referee: Owen Murphy
Round 1 - Craobh Chiarain
Dublin Plunkett
7-24 0-4
Wicklow
Referee: Kevin Brady

Celtic Challenge Group D

Thursday, June 1, 2017

Round 5 - Thomastown
Kilkenny Amber
3-17 1-10
Wexford Purple

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - Ferns Centre of Excellence
Wexford Gold
2-15 7-18
Dublin Clarke
Round 5 - Dunganny 1
Meath Royals
0-17 1-16
Carlow

Sunday, May 28, 2017

Round 4 - Tinryland
Dublin Clarke
2-6 3-17
Wexford Purple
Referee: Brian Deering

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Training Centre Fenagh
Carlow
1-14 0-7
Wexford Gold
Referee: Brian Deering
Round 4 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Kilkenny Amber
2-12 0-9
Meath Royals
Referee: Thomas Gleeson

Tuesday, May 23, 2017

Round 3 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Wexford Purple
5-20 1-10
Meath Royals
Referee: Antoin Keating

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Kilkenny Training Centre Dunmore
Kilkenny Amber
1-11 0-7
Wexford Gold
Referee: John Guinan
Round 3 - Training Centre Fenagh
Carlow
2-12 2-13
Dublin Clarke

Wednesday, May 10, 2017

Round 2
Dublin Clarke
6-11 2-18
Meath Royals
Referee: Kevin Brady
Round 2 - Wexford Park
Wexford Purple
4-19 1-6
Wexford Gold
Referee: Gearoid Mc Grath
Round 2 - Training Centre Fenagh
Carlow
0-14 0-18
Kilkenny Amber
Referee: Brendan Fitzgerald

Wednesday, May 3, 2017

Round 1 - Nowlan Park
Kilkenny Amber
2-17 2-10
Dublin Clarke
Referee: Maurice Flynn
Round 1 - St. Patrick's Park
Wexford Purple
1-14 0-10
Carlow
Referee: Gearoid Mc Grath
Round 1 - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Wexford Gold
2-7 5-18
Meath Royals
Referee: Thomas Gleeson

Celtic Challenge Group E

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - Fraher Field
East Cork
4-22 0-12
East Waterford
Referee: Kevin Jordan
Round 5 - Cappoquin
West Waterford
1-13 3-16
South Tipperary
Referee: Simon Stokes
Round 5 - Delaneys
Limerick South/East
0-19 3-12
Cork City
Referee: Nicky O Toole

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Martinstown
Limerick South/East
2-7 9-16
South Tipperary
Round 4 - Kill
East Waterford
2-13 1-8
Cork City
Round 4 - Páirc Uí Shíothcháin
West Waterford
2-5 4-20
East Cork

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Cahir
East Waterford
2-16 0-17
Limerick South/East
Round 3 - Ballinacurra
Cork City
1-12 0-20
West Waterford
Round 3 - Midleton
East Cork
3-16 0-18
South Tipperary

Wednesday, May 10, 2017

Round 2 - Walsh Park
West Waterford
2-14 0-15
East Waterford
Referee: Simon Stokes
Round 2 - Fermoy
Limerick South/East
3-9 4-28
East Cork
Referee: John Mc Cormack
Round 2 - Cashel, Tipperary
South Tipperary
5-19 0-7
Cork City
Referee: Thomas Walsh

Thursday, May 4, 2017

Round 1 - St. Mollerans
East Waterford
3-10 1-19
South Tipperary
Referee: Simon Stokes

Wednesday, May 3, 2017

Round 1
Cork City
1-8 2-17
East Cork
Referee: Thomas Walsh
Round 1 - Kilbreedy
Limerick South/East
2-12 2-11
West Waterford

Celtic Challenge Group F

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - Trim GAA Club
Meath Kings
8-25 0-3
Monaghan
Referee: Aaron Clogher
Round 5 - Devine Park Edgeworthstown
Longford
W/O v CC
Cavan
Referee: John Doyle
Round 5 - Mullingar
Leitrim
4-16 1-11
Louth
Referee: Christopher Browne

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Páirc Naomh Feichin
Louth
8-17 1-5
Longford
Referee: Fintan Finnegan
Round 4 - Clontibret
Monaghan
1-3 6-9
Leitrim
Referee: John Emo
Round 4 - Trim GAA Club
Meath Kings
9-7 1-2
Cavan

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Hugh O Reilly Memorial Park
Monaghan
0-5 2-13
Longford
Referee: John Emo
Round 3 - Granard
Meath Kings
4-10 1-11
Leitrim
Referee: James Clarke
Round 3 - Cuchulainns GAA
Louth
1-12 0-5
Cavan
Referee: Noel Mullaney

Wednesday, May 10, 2017

Round 2 - Kingspan Breffni
Cavan
5-14 0-6
Monaghan
Referee: Noel Mullaney
Round 2 - Carrick on Shannon
Leitrim
7-7 0-16
Longford
Referee: Pat Maguire
Round 2 - Páirc Naomh Feichin
Louth
4-8 3-9
Meath Kings
Referee: John Emo

Wednesday, May 3, 2017

Round 1 - Cloghan
Monaghan
1-6 5-17
Louth
Referee: John Emo
Round 1 - Carrick on Shannon
Leitrim
3-8 1-4
Cavan
Referee: Noel Mullaney
Round 1 - Devine Park Edgeworthstown
Longford
0-9 5-16
Meath Kings
Referee: David Hannon

Celtic Challenge Group G

Wednesday, May 31, 2017

Round 5 - Markievicz Park
Sligo
3-9 2-14
Mayo
Referee: Aidan Ferguson
Round 5 - Duggan Park
Galway Tribesmen
2-19 0-6
Roscommon
Referee: Barry Nea

Saturday, May 27, 2017

Round 4 - Connacht Centre of Excellence
Kildare Cadets
1-3 0-14
Mayo
Referee: Kevin Mc Geeney
Round 4 - Connacht Centre of Excellence
Donegal
1-2 4-27
Galway Tribesmen
Referee: John Doyle
Round 4 - Athleague
Roscommon
5-14 1-12
Sligo
Referee: Eoin Shaughnessy
Round 5 - Connacht Centre of Excellence
Kildare Cadets
0-8 3-5
Donegal
Referee: James Judge

Wednesday, May 17, 2017

Round 3 - Pairc Chiarain
Kildare Cadets
0-3 7-24
Galway Tribesmen
Referee: Aaron Clogher
Round 3 - Ballyshannon
Donegal
0-12 0-9
Sligo
Referee: Aidan Ferguson
Round 3 - Connacht Centre of Excellence
Mayo
2-4 3-7
Roscommon
Referee: Shane Hynes

Wednesday, May 10, 2017

Round 2 - Devine Park Edgeworthstown
Kildare Cadets
2-8 7-16
Sligo
Referee: James Clarke
Round 2 - Sligo GAA Centre of Excellence Pitch 3
Donegal
4-7 6-14
Roscommon
Referee: John Doyle
Round 2 - Sylane
Galway Tribesmen
12-30 0-7
Mayo
Referee: Liam Gordon

Wednesday, May 3, 2017

Round 1 - Robinstown
Kildare Cadets
1-9 2-12
Roscommon
Referee: Alfie Devine
Round 1 - Sligo GAA Centre of Excellence Pitch 3
Donegal
4-13 4-10
Mayo
Referee: John Doyle
Round 1 - A: Connacht GAA Centre
Galway Tribesmen
4-24 0-9
Sligo
Referee: James Judge

Celtic Challenge Group H

Sunday, April 23, 2017

Challenge Game - Cloghan
Louth
4-14 1-3
Tyrone
Referee: Jason Mc Andrew
Extra Time if Necessary

Celtic Challenge Group H1

Sunday, April 2, 2017

Round 3 - Owenbeg
Derry
0-6 6-18
Antrim
Referee: Colin Murray
Round 3 - Owenbeg
Derry
0-4 8-25
Down
Referee: Mark O Neill

Wednesday, March 29, 2017

Round 2 - Queens Dub Playing Fields
Down
2-9 2-13
Antrim
Referee: Tarlach Conway

Sunday, March 26, 2017

Round 2 - Portaferry
Down
6-22 0-3
Derry
Referee: Fionntan Mc Cotter

Sunday, March 19, 2017

Round 1 - Dunsilly
Antrim
1-11 0-13
Down
Round 1 - Dunsilly
Antrim
2-15 1-12
Derry
Referee: Barry Winters

Celtic Challenge Group H2

Tuesday, April 11, 2017

Round 2 - Athletic Grounds
Armagh
8-18 2-8
Tyrone
Referee: Colin Murray

Sunday, April 2, 2017

Round 3 - Tempo
Fermanagh
CC v W/O
Armagh
Referee: Mairtin Mc Gann
Round 3 - Bawnacre Centre, (4G Pitch) Irvinestown
Fermanagh
4-7 4-9
Tyrone
Referee: Noel Mullaney

Sunday, March 26, 2017

Round 2 - Middletown
Armagh
3-12 2-9
Fermanagh
Referee: Gearóid O Neill

Sunday, March 19, 2017

Round 1 - Garvaghey
Tyrone
5-5 5-12
Fermanagh
Referee: Alan Nash
Round 1 - Garvaghey
Tyrone
2-10 6-9
Armagh
Referee: Tarlach Conway

Celtic Challenge Division 1 - Corn Michael Hogan

Saturday, June 24, 2017

Final - Netwatch Cullen Park
Galway Maroons
0-16 2-11
South Tipperary
Referee: Kevin Mc Geeney
Extra Time if Necessary

Friday, June 16, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Kilbeacanty
Galway McDonagh
6-13 4-23
Galway Maroons
Referee: Kevin Mc Geeney

Thursday, June 15, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Carriganore
Kilkenny Black
1-15 1-18
South Tipperary
Referee: Simon Stokes
Extra Time if Necessary

Saturday, June 10, 2017

Preliminaries (Quarter-Final) - Carriganore
Kilkenny Black
2-16 3-12
Wexford Purple
Referee: Philip Kelly
Preliminaries (Quarter-Final) - Carriganore
Kilkenny Amber
2-12 1-16
South Tipperary
Referee: Nicky O Toole
Preliminaries (Quarter-Final) - Eire Og, Ennis
East Cork
0-14 0-15
Galway McDonagh
Referee: Damian Fox
Preliminaries (Quarter-Final) - Eire Og, Ennis
West Cork
3-11 2-17
Galway Maroons
Referee: Kevin Jordan

Celtic Challenge Division 2 - Corn John Scott

Saturday, June 17, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Golden
North Cork
3-12 1-16
North Tipperary
Referee: Joseph Mullins
Play-offs (Semi-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Antrim
2-20 2-12
Offaly
Referee: Alfie Devine

Saturday, June 10, 2017

Preliminaries (Quarter-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Kildare Lily Whites
1-5 4-21
Antrim
Referee: Sean Stack
Preliminaries (Quarter-Final) - Birr
Offaly
4-22 4-17
Galway Tribesmen
Referee: Simon Whelahan
Preliminaries (Quarter-Final) - Laois GAA Training Centre
Dublin Clarke
3-13 3-23
North Cork
Referee: Anthony Costigan
Preliminaries (Quarter-Final) - Birr
North Tipperary
1-22 0-12
South/East Clare
Referee: Kieran Dooley

Celtic Challenge Division 3 - Corn William Robinson

Saturday, June 24, 2017

Final - Netwatch Cullen Park
Down
3-11 2-11
Dublin Plunkett
Referee: Simon Stokes
Extra Time if Necessary

Saturday, June 17, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Laois GAA Training Centre
Dublin Plunkett
4-20 1-12
Limerick City
Play-offs (Semi-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
East Waterford
1-12 2-17
Down
Referee: Sean Stack

Saturday, June 10, 2017

Preliminaries (Quarter-Finals) - Sean Treacy Park
North Clare
2-14 3-14
East Waterford
Referee: Simon Stokes
Preliminaries (Quarter-Final) - Sean Treacy Park
West Waterford
1-12 2-18
Limerick City
Referee: John Mc Cormack
Preliminaries (Quarter-Final) - Laois GAA Training Centre
Dublin Plunkett
0-18 2-7
West Limerick
Referee: Kieran Bowe
Preliminaries (Quarter-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Cork City
2-8 3-14
Down
Referee: Antoin Keating

Celtic Challenge Division 4 - Corn Jerome O'Leary

Saturday, June 24, 2017

Final - Netwatch Cullen Park
Limerick South/East
3-18 2-16
Carlow
Referee: Damian Fox
Extra Time if Necessary

Monday, June 19, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Spellman Park
Carlow
1-18 0-12
Wexford Gold

Saturday, June 17, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Laois GAA Training Centre
Limerick South/East
2-15 0-12
Meath Royals
Referee: Anthony Stapleton

Saturday, June 10, 2017

Preliminaries (Quarter-Final) - IT Blanchardstown GAA Pitch
Carlow
5-20 1-2
Derry
Preliminaries (Quarter-Final) - Training Centre Fenagh
Laois
0-11 4-14
Wexford Gold
Referee: Frankie Fitzpatrick
Preliminaries (Quarter-Final) - Newcastlewest
Limerick South/East
1-15 1-11
Kerry
Referee: Joseph Mullins
Preliminaries (Quarter-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Westmeath
0-10 5-18
Meath Royals
Referee: Richie Fitzsimons

Celtic Challenge Division 5 - Corn Michael Feery

Saturday, June 24, 2017

Final - Netwatch Cullen Park
Armagh
0-14 2-15
Roscommon
Referee: Richie Fitzsimons
Extra Time if Necessary

Saturday, June 17, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Louth
2-12 3-15
Roscommon
Referee: Thomas Gleeson
Play-offs (Semi-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Armagh
4-18 2-8
Meath Kings
Referee: Kevin Brady

Saturday, June 10, 2017

Preliminaries (Quarter-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Armagh
2-13 1-12
Sligo
Referee: John Emo
Preliminaries (Quarter-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Roscommon
3-10 1-13
Wicklow
Referee: James Clarke
Preliminaries (Quarter-Final) - Garvaghey
Donegal
1-12 3-15
Meath Kings
Referee: Alan Nash
Preliminaries (Quarter-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Louth
3-10 2-2
Mayo
Referee: Barry Nea

Celtic Challenge Division 6 - Corn Tom Hogan

Saturday, June 24, 2017

Final - Garvaghey
Tyrone
0-14 1-10
Fermanagh
Referee: Fintan Finnegan
Extra Time if Necessary

Saturday, June 17, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Abbottstown - GAA Centre of Excellence
Tyrone
7-9 2-9
Kildare Cadets
Referee: Barry Nea

Friday, June 16, 2017

Play-offs (Semi-Final) - Pairc Naomh Muire
Fermanagh
1-13 1-11
Leitrim
Referee: James Judge

Saturday, June 10, 2017

Preliminaries (Quarter-Final) - Cloghan
Longford
4-6 2-16
Tyrone
Referee: Mairtin Mc Gann
Preliminaries (Quarter-Final) - Kilmessan
Kildare Cadets
2-10 1-11
Cavan
Referee: Ciarán Flynn
Preliminaries (Quarter-Final) - Garvaghey
Fermanagh
4-11 0-11
Monaghan
Referee: Hugo Wallace

Official Sponsors of the GAA Football All-Ireland Championship

Official Sponsors of the GAA Hurling All-Ireland Championship

Live Competitions